Opis szczegółowy

Usytuowanie obiektu
Kościół znajduje się w centrum wsi Mrowla, przy drodze do Świlczy (kierunek na Rzeszów-Kraków), na przeciwko szkoły i straży pożarnej. Umiejscowiony jest na lekkim wzniesieniu, otoczony drzewami i krzewami.

Orientacja
Kościół jest orientowany, prezbiterium skierowane jest na wschód.

Materiał i technika wykonania
Obecny kościół jest murowany z cegły i kamienia (wykończenia), podmurówka kamienna.

Rzut poziomy
ilość naw: 1 | lub 2 (wówczas gdy za nawę można uznać transept z wejściem)
przęsła: 4 + 2 w prezbiterium
kształt prezbiterium: kwadratowe, zamknięte jednym bokiem
zakrystia: przylega do prezbiterium od południa
wieże: jedna wyposażona w 3 dzwony


Opis wnętrza
Kościół posiada niezbyt wąską nawę główną, oraz jedną nawę boczną. Nawa boczna (kaplica Matki Bożej) otwiera się do głównej ostrołukową arkadą, wspartą na filarach.

Nawa główna przykryta jest sklepieniem na wzór krzyżowo-żebrowego. Odnosi się wrażenie jakby rysy sklepienia (z cegły) zostały doklejone by podkreślić istnienie sklepienia. Sklepienia pomalowane w latach 50 XXw. Kolory pastelowe, lekko kremowe i niebiskie. Motywy geometryczne, czasem także jakieś postaci. Niestety poprzednie zabytkowe malowidła zostały zdarte i zamalowane.

Okna:
witrażowe z postaciami biblijnymi:
-> prostokątne zakończone pełnym łukiem (w prezbiterium)
-> okrągłe: w środku rozety na fasadzie kościoła

witrażowe z motywem geometrycznym:
-> okrągłe
-> pięcioliście
-> prostokątne zakończone pełnym ukiem
pod każdym oknem o motywie pięcioliścia znajdują się dwa małe okienka zakończone pełnym łukiem

Wejście do kościoła (oba jednakowe, nad głównym napis "Jubileusz 1905-2005"):
kształt: prostokątny z łukiem odcinkowym
drzwi drewniane dwuskrzydłowe
z okuciem w formie taśmy żelaznej, przybitej ćwiekami do drewna, stylizowane na motyw gałęzi drzew, ułożone w skośną romboidalną kratkę.
drzwi zwieńczone wimpergą z bocznymi kamiennymi sterczynami, o kształtach kulistych, zakończoną krzyżem
Przedsionek na planie prostokąta, kryty dachem jednospadowym.

Opis zewnętrzny
FASADA
Płaska fasada jednokondygnacyjna, z trójkątnym szczytem zwieńczonym krzyżem Element wyróżniający fasadę to rozeta złożona z 7 okrągłych okienek witrażowych z motywem geomentrycznym (m.in. czteroliście) oraz 5 blend (zatynkowane okna) z niewielkimi otworami wpuszczającymi światło na 4 z nich. Blendy zostały ułożone schodkowo, od najmniejej do największej, po czym od największej do najmniejszej.

DACHY
nawa główna kryta dachem dwuspadowym, zakrystia dachem jednospadowym.

WNĘTRZE
Ołtarz główny św. Łukasza: tryptyk, składający się z części środkowej oraz 2 bocznych. W części środkowej znajduje się obraz przedstawiający św. Łukasza, w 2 pozostałych niszach znajdują się figury postaci biblijnych. Postaci są statyczne. W części środkowej nad obrazem św. Łukasza znajduje się także nadbudowa z jeszcze jednym malutkim obrazem świętej rodziny wpisanym niejako w okrąg. Część środkowa ołtarza głównego została oddzielona od bocznych pozłacanymi kolumnami.Poniżej znajduje się tabernakulum. Cały ołtarz główny został ozdobiony także pozłacanymi ornamentami roślinnymi

Ołtarze boczne:
ołtarz lewy: tryptyk, składający się podobnie jak ołtarz główny z części środkowej oraz 2 bocznych. W części głównej we wnęce znajduje się figura Chrystusa. Boczne skrzydła są ozdobiona ornamentem roślinnym, oraz zwieńczone u szczytu figurami modlących się aniołków. Postaci są statyczne. Wykonane z drewna i pomalowane. Chrystus: czerwono-białe szaty, aniołki na biało-srebrno i różowo-srebrno.
Ołtarz prawy: jest niemal identyczny jak lewy, jednak postać z części środkowej trzyma jeszcze małe dziecko. Szaty są koloru brązowego, zielonego i niebieskiego. Dziecko ma ubranko w kolorze białym.
Ołtarz Matki Boskiej (w nawie bocznej?): 3-częściowy, w części głównej znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w pozłacanej ramie. Niżej wbudowano obraz wsgórza jasnogórskiego., w pozostałych dwu częściach figury św. Antoniego z dzieciątkiem i trzymającego taże lilie, oraz św. Jana Ewangelisty trzymającego księgę w niszach zamkniętych półkoliście. Środkowa część ołtarza zwieńczona jest wimpergą (/trójkątnym szczytem) z krzyżem. U szczytu znajduje się obraz przedstawiający twarz Chrystusa w koronie cierniowej. Postaci zostały wykonane z drewna, a następnie pomalowane. Nad bocznymi niszami znajduje się biała, drewniana część ozdobna imitująca nieco blendy lub małe zabudowane arkadki. Ołtarz wieńczy wieżyczka na planie 8-boku, z małymi kolumienkami oraz sklepieniem pomalowanym na niebiesko.

Ołtarze zostały przeniesione z starego kościoła drewnianego (z XVIIw.)

Ambona:
drewniana, pomalowana na biało-czerwono. Dodatkowo pozłacana. Prowadzą do niej kamienne schodki, z ozdobną, żelazną poręczą. Nad amboną znajduje się baldachim.

Organy
Tuż nad wejściem do kościoła na podwyższeniu znajdują się zabytkowe organy.