Historia

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Łukasza w Mrowli, początkowo drewniany, obecnie od 1900 r. murowany. Został zaprojektowany w 1894 roku przez krakowskiego architekta Sławomira Odrzywolskiego, który projektował kościoły we wsiach sąsiednich, jak również kamienice w Krakowie (np. na ulicy Straszewskiego, Basztowej, Studenckiej).

Stary, drewniany kościół groził zawaleniem, i blisko przez ponad 12 lat podtrzymywany był przez podpory drewniane. Dlaczego już po ok. 40 latach (wybudowany w 1828r.) był w takim stanie, nie wiadomo. Parafianie postanowili sprowadzić architekta, wykładając dobrowolne datki na ten cel. Prace zostały wykonane w latach 1895-1900. Około 1903 roku posesję kościoła ogrodzono solidnym murem, z kilkoma wejściami.

W 1905 roku kościół konsekrowano.

W czasie II wojny światowej Niemcy wykradli 2 zabytkowe dzwony (z 1640 roku), jeden zaginął. Do dnia dzisiejszego dotrwał tylko jeden. W latach 70. kościół odmalowano, niestety nie bez szkód. Zdarto zupełnie zabytkowe malowidła, a te które pozostały - zamalowano. Wymieniono także zabytkową dachówkę na blachę.

Na długo przed kościołem drewnianym w tym samym miejscu był inny kościół, opisany został w 1595 roku następująco:

"Miał 3 ołtarze niekonsekrowane, z których większy był murowany, pozostałe dwa drewniane. W środku kościoła wisiał wizerunek Ukrzyżowanego. Dwa drewniane świeczniki, a później trzy rozpraszały półmrok bożej świątyni jako, że niewielkie okna niewiele dostarczały światła dziennego do wnętrza. Do północnej ściany kościoła przytwierdzona była kazalnica. Tabernakulum było drewniane, przed nim płonęła lapmka. Chrzcielnica była drewniane, miedziana natomiast była misa chrzcielna. Kościół posiadał dwa srebrne kielichy, srebrny krzyż i jeden relikwiarz. Posiadał także pięć ornatów, różnych kolorów.."